Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobrowolny więzień Auschwitz

23 maja 1998 | Plus Minus | TS
źródło: Nieznane

HISTORIA NAJNOWSZA

Pięćdziesięciolecie stracenia rotmistrza Witolda Pileckiego

Dobrowolny więzień Auschwitz

Proces tzw. Agentury wywiadowczej II Korpusu, rok 1948. Na ławie oskarżonych, w pierwszym rzędzie od prawej: Witold Pilecki, Maria Szelągowska, Tadeusz Płużański, Witold Różycki, Makary Sieradzki. FOT. ARCHIWUM (C) PAP/CAF

Pół wieku temu, 25 maja 1948 r., został stracony w więzieniu mokotowskim w Warszawie człowiek legenda ostatniej wojny - rotmistrz Witold Pilecki, który dobrowolnie poszedł do obozu Auschwitz w Oświęcimiu, by założyć tam konspiracyjną organizację zbrojną.

Brytyjski historyk Michael Foot umieścił szkic o nim wśród pięciu innych, zamieszczonych w książce "Six faces of courage" - o najodważniejszych ludziach okupowanej Europy. Józef Garliński w książce "Oświęcim walczący", poświęconej konspiracji obozowej, wspominając Maksymiliana Kolbego i Mariana Batkę, pisze: "Tuż obok ludzi, którzy w porywie miłości bliźniego oddali za innych swoje życie, postawić trzeba Witolda Pileckiego. Poszedł do obozu dobrowolnie, wyszedł zeń cudem, padł w niewiele lat później w walce o te same ideały."

Dla komunistycznych władz powojennej Polski, które oskarżyły Pileckiego o zorganizowanie siatki wywiadu II Korpusu i przygotowywanie zamachów na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1394

Spis treści
Zamów abonament