Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więzień nr 4859

23 maja 1998 | Plus Minus | TS

HISTORIA NAJNOWSZA

Pięćdziesięciolecie stracenia rotmistrza Witolda Pileckiego

Więzień nr 4859

Pół wieku temu, 25 maja 1948 r. , został stracony w więzieniu mokotowskim w Warszawie człowiek-legenda ostatniej wojny -- rotmistrz Witold Pilecki, który dobrowolnie poszedł do obozu Auschwitz w Oświęcimiu, by założyć tam konspiracyjną organizację zbrojną.

Brytyjski historyk Michael Foot umieścił szkic o nim wśród pięciu innych, zamieszczonych w książce "Six faces of courage" -- o najodważniejszych ludziach okupowanej Europy. Józef Garliński w książce "Oświęcim walczący", poświęconej konspiracji obozowej, wspominając Maksymiliana Kolbego i Mariana Batkę, pisze: "Tuż obok ludzi, którzy w porywie miłości bliźniego oddali za innych swoje życie, postawić trzeba Witolda Pileckiego. Poszedł do obozu dobrowolnie, wyszedł zeń cudem, padł wniewiele lat później w walce o te same ideały. "

Dla komunistycznych władz powojennej Polski, które oskarżyły Pileckiego o zorganizowanie siatki wywiadu II Korpusu i przygotowywanie zamachów na prominentów oraz funkcjonariuszy bezpieczeństwa, jego heroiczna postawa z lat okupacji hitlerowskiej nie była żadną okolicznością łagodzącą. Być może nawet -- jeszcze bardziej go obciążała. Ludzie takiego formatu, jak Pilecki, nie tylko byli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1394

Spis treści
Zamów abonament