10 x Partum
10 x Partum
Andrzej Partum
FOT. ARCHIWUM
KRZYSZTOF MASŁOŃ
Drugiego obiegu w PRL wcale nie wymyślił Chojecki z Bogutą. Prekursorem wydawania swoich książek z pominięciem państwowych oficyn był Andrzej Partum. W wieku 23 lat wydał własnym sumptem tomik poezji "Frekwencje z Opisu". Był rok 1961.
Posłowie do drugiego tomiku, wydanego w identyczny sposób w 1965 r., napisał... Stefan Kisielewski. "Na wierszach się nie znam - przyznawał Kisiel - zwłaszcza na takich, jakie pisuje Andrzej Partum. Ale mimo to, imponuje mi ten młody człowiek swym uporem, kultem sztuki i wiernością wobec własnej - wyimaginowanej czy autentycznej, ale przecież po swojemu istniejącej - koncepcji. Wydać tomik poezji własnym nakładem - przyznajcie, że rzadko się to zdarza w naszych zuniformizowanych i zmaterializowanych czasach!"
Tomik zatytułowany był "Powodzenia Nieurodzaj - Zwałka Papki" i zawierał takie utwory, jak "Agregat geograficzny", "Pipeta o potarkę", "Piłowanie", "Cantabile z dziurkacza". Książeczka wydrukowana przez zakład małej poligrafii "Gryf" w Warszawie, zaopatrzona była w przesłanie autora: "Niechaj te utwory poezją spisane stanowią mój wkład na święta obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego". Na Pomarańczową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta