Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Człowiek lasu

23 maja 1998 | Styl życia | IT

Wywodzi się z hetmanów koronnych, ze starego krakowskiego rodu. Biegle mówi po fińsku. Mieszka na Mazurach. Stworzył pięć rezerwatów i koncepcję Mazurskiego Parku Narodowego

Człowiek lasu

IWONA TRUSEWICZ

Ludzie dzielą się na szanujących i niszczących przyrodę. Na rozumiejących wagę świata roślin i zwierząt i na lekceważących go. Ci drudzy biorą się z ignorancji, pychy, braku właściwej edukacji i wzorcówspołecznych. A ci pierwsi?

-- To się bierze z początków naszego życia. Pierwsze lata dzieciństwa trwale kształtują charakter człowieka i jego stosunek do otaczającego świata -- uważa dr Jerzy Kruszelnicki, główny specjalista ds. ochrony przyrody i krajobrazu Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Początki życia Jerzego Kruszelnickiego to mieszczański, historyczny Kraków i maleńki Miechów, malowniczo rozsypany wśród jarów i wzgórz Wyżyny Miechowskiej. Tutaj dziadek Antoni Mucha miał gospodarstwo, które wnuk odwiedzał każdego lata.

Dziadek iwnuk wędrowali po polach i jarach, a mały Jurek podglądał bocianie gniazda, zajęcze zaloty, stada kuropatw i bażantów.

-- Takie widoczki towarzyszyły mi do czwartego roku życia -- wspomina.

Ziemia z innej bajki

Dziadek Mucha był nie byle kim. Przed wojną zarządzał majątkiem hrabiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1394

Spis treści
Zamów abonament