Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zizou z Marsylii

18 lipca 1998 | Plus Minus | KR

RAPTULARZ KOŃCA WIEKU

brzydka upodabniała się do smoka, którego zwyciężał Święty Jerzy i jednocześnie owa wspinaczka ustanawiała kontakt pomiędzy Ziemią i Gwiazdami.

Zizou z Marsylii

KRZYSZTOF RUTKOWSKI

1. "Zbudził tych, którzy spali, przywrócił pamięć tym, którzy zapomnieli, obdarował światłem oczy sprawiedliwych. "

"Psalmy Tomasza" VII, 27-28.

2. "Zdobyliśmy Bastylię! " -- okrzyk na Polach Elizejskich w nocy z 12 na 13 lipca 1998 roku po zwycięstwie Francji w Mondialu.

3.Tadeusz Zieliński uważał, że orgiazm dionizyjski stał się dla Greków objawieniem nieśmiertelności i wiekuistego szczęścia duszy, szerzył się w Grecji w ósmym i w siódmym wieku przed Chrystusem, zdobywając wyznawców przebojem "śród szalonego tańca" i cytował opis rekonstrukcji tajemnych obrzędów dionizyjskich z "Psyche" Erwina Rohdego: "Hałaśliwa rozlega się muzyka, przenikliwe brzmienia talerzy mosiężnych, głuchy hurkot wielkich litaurów ręcznych, przeplatany wabiącym do szału współdźwiękiem piszczących fletów, których duszę zbudzili dopiero pieśniarze frygijscy. Podniecony tą dziką muzyką, wiruje w tańcu tłum świąteczny, wydając krzyki upojenia. Śpiewu nie słychać -- wichura tańca gasi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1442

Spis treści
Zamów abonament