Karpowicz na Kaukazie
ESEJ
W poezji, w wyciskaniu słowa i sensów jest gladiatorem
Karpowicz na Kaukazie
TOMASZ TABAKO
(Kroki) 2
Urodzony w roku 1921 w Polsce, Tymoteusz Karpowicz - poeta, który dla chleba został profesorem -- wlatach 70. opuścił Europę Leonida Breżniewa izaszył się w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka do dziś. W zrost: 176 cm. Prawdziwa profesja: podnoszenie semantycznych ciężarów.
W poezji, wwyciskaniu słowa isensów jest Karpowicz gladiatorem. To jego walka na śmierć iżycie. Jak wprehistorii języka, opisanej przez Giambattistę Vico, tak iwspółcześnie poeta zmaga się -- widać to na przykładzie Karpowicza -- zbestią, by ją uczłowieczyć: poeta jest tym, kto "logarytmizuje" rzeczywistość ipodnosi zwierzę -- samego siebie -- do estetycznej imoralnej potęgi. W tym nieustannym procesie w ydźwigania zwierzęcia język jest epistemologiczny. Trzeszczą granice wyobraźni, trzeszczy gramatyka. Trzeszczy świadomość. Trzeszczy świat. Co chwilę wyłamuje się do życia nowa metafora, zastępując starą: rodzi się nowy świat, podczas gdy stary umiera.
W ten sposób odnawia się u Karpowicza cykl rozwojowy prajęzyka: od metafory dającej wgląd wto, co dotąd nieznane, do ironii pojawiającej się jako oznaka zwątpienia idystansu, gdy zwierzo-człowiek, dzięki metaforze wyniesiony poza skórę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta