Maki zakwitły w nocy
Pierwsza krajowa edycja wierszy Feliksa Konarskiego
Maki zakwitły w nocy
Po raz pierwszy w kraju ukazał się zbiór wierszy Feliksa Konarskiego, autora "Czerwonych maków na Monte Cassino", pieśni zajmującej w narodowym śpiewniku wyjątkowe miejsce. Przez lata w Polsce powojennej był to utwór oficjalnie nie istniejący, choć znany powszechnie i wykonywany wszędzie tam, gdzie to było możliwe, oczywiście, poza oficjalnymi akademiami "na cześć". Pewnie z tej przyczyny do dziś mało kto pamięta nazwisko autora tekstu "Czerwonych maków...", jak również ich kompozytora - Alfreda Sch?tza.
A przecież był Feliks Konarski człowiekiem niezwykle popularnym, z tym, że w różnych miejscach i w różnym czasie. Przed wojną zdobył sławę w Warszawie, podczas sowieckiej okupacji we Lwowie, później wśród żołnierzy armii generała Andersa na jej szlaku bojowym, a po wojnie na emigracji w środowisku polonijnym, najpierw w Anglii, potem w Stanach Zjednoczonych. Do ojczyzny jego najsławniejsza z ponad 2000 (!) napisanych piosenek przedostać się musiała przez zieloną granicę, "na pamięć i na ucho", jak pisała w "Szkicach o literaturze emigracyjnej" Maria Danilewicz-Zielińska.
Samo przyszło
Nie zawsze kojarzono też nazwisko Feliksa Konarskiego z jego artystycznym pseudonimem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta