Podgrzewanie atmosfery
NATURA
Tegoroczne klęski żywiołowe są tylkosygnałem ostrzegawczym -- podaje UNEP
Podgrzewanie atmosfery
KRYSTYNA FOROWICZ
Zdjęcia północnego wybrzeża Papui-Nowej Gwinei, na które uderzyła fala morska-tsunami przeraziły świat. Do wczorajpotwierdzono śmierć ponad 1200 mieszkańców, 6 tys. uznano za zaginionych.
Klęski żywiołowe zawsze towarzyszyły człowiekowi. W edług Malthusa -- obok wojen igłodu -- stanowić miały rodzaj brutalnego regulatora, nie pozwalającego człowiekowi mnożyć się ponad miarę. W wieku XX katastrofy naturalne zdarzają się coraz częściej, askutki ich są znacznie dotkliwsze. Kosztują świat coraz więcej.
Czy jest to "zasługa" przyrody, zgodnie zfilozofią Malthusa, czy zawinił człowiek?
Ponad pół tysiąca kataklizmów rocznie spada na planetę -- obliczyli naukowcy. Grupy ekspertów z Monachium "Münchener Rück" i"Munich Re" porównując ostatnie 10-lecie zlatami 60. odnotowała, że liczba katastrof naturalnych w zrosła obecnie 4-krotnie. Uwzględniając inflację, ekonomiczne straty były wyższe 8-krotnie, awypłaty towarzystw asekuracyjnych wzrosły 15-krotnie.
Rośnie liczba ludności w miastach, coraz bogatsza ibardziej rozbudowana staje się infrastruktura, rozwija się przemysł -- to wszystko sprawia, że koszty powodowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta