Polityczne kulisy działania UOP
SŁUŻBY SPECJALNE
Tajne operacje: Inwigilacjaprawicy, lewicy imediów, spotkania z Anastazją P. , szukanie córki marszałka izłotego pociągu
Polityczne kulisy działania UOP
ANNA MARSZAłEK
Istniejący wgabinecie szefa UOP Zespół Inspekcyjno-Operacyjny zajmował się sprawami Art-BiFOZZ, inwigilacją polityków imediów, m. in. "NIE" i "Wprost", sprawdzał przeszłość Wachowskiego, poszukiwałcórki marszałka Kerna, anawet pociągu ze złotem NSDAP. Wynika to z własnego śledztwa przeprowadzonego przez "Rzeczpospolitą". W jego trakcie nasza gazeta dotarła zarówno do polityków będących obiektami zainteresowania UOP, jak ibyłych funkcjonariuszy.
Urząd Ochrony Państwa od początku swego istnienia (1990 r. ) zbierał informacje także ocharakterze politycznym, w tym operacyjnie, m. in. przy użyciu agentury. Czy podejmując działania skierowane przeciwko politykom złamał przy tym prawo, ma wyjaśnić postępowanie prowadzone od października 1997 r. przez Prokuraturę Wojewódzką w W arszawie.
Najprawdopodobniej wkilku wypadkach złamano prawo, np. u jednego zpolityków prawicy, obecnie będącego członkiem parlamentu, zastosowano podsłuch, pisząc fikcyjny wniosek na nazwisko osoby znim mieszkającej, która miała być rzekomo zamieszana w sprawę narkotykową....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta