Ubezwłasnowolniony tylko w jego interesie
Różne wnioski z tej samej opinii
Ubezwłasnowolniony tylko w jego interesie
Sąd drugiej instancji może, opierając się na tej samej opinii biegłego, która stanowiła podstawę werdyktu w I instancji, wydać odmienne orzeczenie. Takie wnioski płyną z postanowienia Sądu Najwyższego z 22 lipca 1998 r. (sygn. II CKN 831/97), oddalającego jako bezpodstawną kasację od wyroku II instancji, który odmówił częściowego ubezwłasnowolnienia sędziwej Zenobii W., pensjonariuszki domu spokojnej starości.
SN nie zgodził się z zarzutem sformułowanym w kasacji, iż sąd II instancji, zmieniając w takich okolicznościach werdykt sądu I instancji, który orzekł o częściowym ubezwłasnowolnieniu, naruszył art. 233 ¤ 1 kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten głosi, iż sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału.
Art. 16 ¤ 1 kodeksu cywilnego przewiduje możliwość częściowego ubezwłasnowolnienia osoby pełnoletniej z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta