Tydzień na giełdach w kraju i na świecie
- Złoty: kurs wahadłowy
- Finanse: bonobranie
- Giełda: co może zrobić z nami Greenspan
- Towary: poszukiwana wieprzowina, wołowina i pszenica
- Waluty: dolar chwilowo zatrzymany
- Obligacje: drogo w Europie
- Akcje: szybkie chłodzenie nastrojów
- Surowce: zwyżka cen na rynku miedzi W KRAJU
Złoty: kurs wahadłowy
/teksty/wydanie_980725/ekonomia_a_7-1.F.gif">
Ocena tygodnia zależy od punktu widzenia. Importerzy mogą powiedzieć, że ładnie się zapowiadało, a brzydko skończyło, eksporterzy, że początek był gorszy od zakończenia. Faktem jest, że złoty, który na początku tygodnia bił rekordy kursu, pod koniec znacznie się osłabił wytracając blisko pięciosesyjny impet aprecjacji. O ile we wtorek i w środę odchylenie ceny rynkowej złotego od parytetu sięgało 8,78 proc., o tyle na zamknięcie tygodnia spadło do 8,35 proc. Zdaniem dealerów, w paśmie odchylenia 8,3-8,5 pozostanie także na początku najbliższego tygodnia. Tym samym wygasły spekulacje, co zrobi NBP i Rada Polityki Pieniężnej, jeśli złoty osiągnie dozwolony pułap 10-procentowego odchylenia od parytetu.
Tydzień był na foreksie istną mieszanką firmową. Na początku tygodnia rosnące tempo aprecjacji zawdzięczał głównie inwestorom zagranicznym, którzy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta