Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Recepta na budżetówkę

25 lipca 1998 | Publicystyka, Opinie | JW

PIENIňDZE PUBLICZNE

Lekarze i nauczyciele przedstawiają swoje listy płac, sugerując, iż są to ich zarobki. Co oczywiście nie jest prawdą.

Recepta na budżetówkę

JAN WINIECKI

Wielki lament wsprawie pieniędzy -- tak właściwie od wielu lat można by określać wystąpienia przedstawicieli sektora usług medycznych, oświaty, szkolnictwa wyższego ibadań naukowych. Co prawda mówi się przy okazji oreformach albo nawet udaje się, że się je robi (jak wwypadku nieszczęsnych kas chorych, czyli zamiany monopolu centralnego na monopole regionalne) , ale tak naprawdę mówi się tylko opieniądzach.

Więcej pieniędzy bez zadawania jakichkolwiek kłopotliwych pytań -- np. o nadmiar infrastruktury technicznej (szpitali czy szkół) , zbyt mało klientów (uczniów w szkołach) czy zbyt wielu świadczących usługi wdanym sektorze budżetówki. To ostatnie jest zresztą najważniejsze ibez odpowiedzi na pytanie, co będzie zowym nadmiarem, nie rozwiąże się żadnego zgłównych problemów budżetówki.

Wbudżetówce po staremu: socjalistyczne pełne zatrudnienie

Transformacja, czyli zmiana systemu, zaowocowała w sferze produkcyjnej radykalnym odchudzeniem w tych sektorach gospodarki, wktórych przedsiębiorstwa państwowe zmusiła do tego konkurencja przedsiębiorstw prywatnych, krajowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1448

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament