Nietoperze i zęby smoka
Największe na świecie podziemia obronne
Nietoperze i zęby smoka
ZOFIA GÓRALCZYK
Z opuszczonych, zarośniętych chaszczami, zasypanych śmieciami bunkrów, połączonych labiryntem podziemnych korytarzy, powstał unikatowy w skali europejskiej obiekt turystyczny.
Od zakończenia II wojny światowej do lat 90. fortyfikacje były zapomniane i dewastowane. Odwiedzali je tylko poszukiwacze skarbów, uzbrojeni w kilofy, młotki i materiały wybuchowe w nadziei odkrycia legendarnej bursztynowej komnaty. Śladami ich uporczywej, choć daremnej, pracy są liczne otwory wykute w niszach. Żadnych skarbów nikt tam jednak nie znalazł.
Fortyfikacje Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU), porównywane ze słynną Linią Maginota we Francji, tworzą potężny system, na który składa się około 100 bunkrów różnej wielkości, usytuowanych średnio co kilometr, i ponad 30 kilometrów gigantycznych, żelbetonowych, podziemnych tuneli położonych na głębokości od 12 do 60 metrów. Imponująca jest również kilkukilometrowa zapora przeciwczołgowa, zwana "zębami smoka". MRU uważa się za największe podziemia obronne na świecie.
Niedokończona Ściana Wschodnia
Umocnienia wzniesiono na rozkaz Hitlera w niezwykle krótkim okresie czterech lat. Niemcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta