Jeden z żołnierzy Polski podziemnej
- Władysław Ryszkowski (1910 - 2000)
- Enric Miralles (1955 - 2000) Władysław Ryszkowski (1910 - 2000)
Jeden z żołnierzy Polski podziemnej
Pod koniec 1941 roku objąłem wywiad więzienny Komendy Głównej ZWZ (od lutego 1942 AK). Było to odpowiedzialne zadanie, bo Niemcy, u szczytu potęgi, zdławili cały kraj i Warszawę policyjnym uchwytem, mnożyły się aresztowania, powstawały coraz to nowe zagrożenia i sekretny kontakt z uwięzionymi był konieczny. Siedzieli na Pawiaku, czasem mogli trafić do więzień dla kryminalistów przy ul. Daniłowiczowskiej i na Mokotowie, w szczególnych wypadkach gestapo mogło ich trzymać w celach swej centrali przy alei Szucha.
Niemcom brakowało ludzi, bo okupowali znaczną część Europy i otworzyli olbrzymi wschodni front, musieli więc korzystać z pomocy okupowanych narodów. Dlatego na Pawiaku pozostawili polskich strażników i strażniczki, dochodzących polskich lekarzy, zgodzili się na działanie Patronatu Opieki nad Więźniami. To bardzo ułatwiało nasze działania. Przez polski personel mogliśmy otrzymywać od więźniów grypsy z informacjami, jak toczy się śledztwo, o co pytają, kto jest zagrożony.
Rozszyfrowanie agenta
Przed objęciem nowej funkcji zostałem ostrzeżony przez zastępcę szefa kontrwywiadu, "Józefa" (Stefan Ryś), że w przejmowanej przeze mnie siatce źle się dzieje, nowe aresztowania są
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta