Materiał nowego wieku
Profesor Zbigniew Florjańczyk, wiceprzewodniczący Światowego Kongresu Polimerów
Materiał nowego wieku
Rz: Panie profesorze, co to są polimery?
PROFESOR ZBIGNIEW FLORJAŃCZYK- To podstawowy obok ceramiki i metali materiał, którym się posługujemy. Zbudowane są z bardzo dużych cząsteczek. Mogą mieć i metr długości.
Jedna cząsteczka?!
Tak, jedną cząsteczką może być np. opona samochodowa. Połączona jest z wielu łańcuchów w sieć. W czasie procesu wulkanizacji łączą się ze sobą w wielki łańcuch. Złożona cząsteczka jest 10 tys. razy większa niż normalna, mała.
Skąd się biorą polimery?
Kauczuk, skrobia, białka, kwasy nukleinowe wytwarzane są przez organizmy żywe. Wszystkie one mają właściwości mechaniczne, które pozwalają konstruować z nich różne struktury, są wytrzymałe. Po drugie, można na nich zapisywać informacje, co jest ważne w biopolimerach. To tak jak ze sznurkami np. u Inków. Oni zapisywali informacje zawiązując supełki na sznurkach. I tak zapis informacji powstaje w organizmie, układ wiele razy jest powtórzony i potem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta