Konkurencja od września
Szansa na liberalizację handlu rolnego
Konkurencja od września
- Pomoc UE. Program Sapard
- Nie będzie limitów bez dopłat
Ustalenie wzajemnych koncesji w sprawie warunków eksportu pszenicy, rzepaku, słodu, cukru i masła jest już jedyną istotną przeszkodą w zawarciu między Polską a Unią Europejską szerokiego porozumienia o wzajemnej liberalizacji handlu rolnego. Po środowych negocjacjach z Komisją Europejską minister rolnictwa Artur Balazs i szef delegacji Unii Jose Manuel Silva Rodriguez powiedzieli, że spodziewają się zawrzeć umowę we wrześniu.
Porozumienie ma doprowadzić do zniesienia ceł i dopłat eksportowych na 80 proc. eksportowanych do UE polskich produktów żywnościowych i 70 proc. importowanej do naszego kraju żywności z państw "15". Byłaby to zasadnicza zmiana dla polskich rolników. Dziś są oni chronieni przed konkurencją farmerów zachodnich, ale jednocześnie nie mają możliwości rozwinięcia eksportu do Unii Europejskiej. Polska jest jedynym z 10 krajów kandydackich z Europy Środkowej, który nie zawarł z UE umowy o liberalizacji handlu rolnego.
Negocjatorzy Polski i Unii Europejskiej uzgodnili, że wraz z wejściem porozumienia zostaną wzajemnie zniesione cła na blisko 400 grup produktów, które są obłożone przez UE stawkami do 10 proc. Ponieważ
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta