Kodeks spółek handlowych, czyli nowa podstawa przedsiębiorczości
Największa reforma prawa gospodarczego
Kodeks spółek handlowych, czyli nowa podstawa przedsiębiorczości
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Uchwalony 26 lipca kodeks spółek handlowych, który zajmie miejsce kodeksu handlowego z 1934 r., to największa reforma prawa gospodarczego.
Tekst uchwalony przez Sejm niewiele różni się od przedłożenia rządowego, choć posłowie wprowadzili do niego wiele istotnych poprawek i uściśleń, które pozwolą uniknąć wątpliwości interpretacyjnych. Dotyczą one zwłaszcza materii, która w k.h. była unormowana tylko symbolicznie: fuzji, podziałów i przekształceń spółek. Dopracowano także przepisy przejściowe.
Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) jest nowoczesny, odpowiada współczesnym standardom. Jego uchwalenie dyktowały potrzeby praktyki gospodarczej, a także konieczność dostosowania unormowań dotyczących spółek handlowych do prawa Unii Europejskiej. Jest on także częścią szerzej zakrojonej reformy prawa gospodarczego, wraz z uchwalonym w grudniu 1999 r. prawem działalności gospodarczej i ustawą z 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym. Wszystkie te przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2001 r. K.s.h. został skorelowany z tymi aktami, a także z prawem o publicznym obrocie papierami wartościowymi, ustawą o rachunkowości i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta