Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

(Nie) chciane członkostwo

28 lipca 2000 | Prawo | DP
źródło: Nieznane

ANALIZA

Otwarte fundusze emerytalne

(Nie) chciane członkostwo

RYS. JACEK FRANKOWSKI

DOMINIK PIESIEWICZ

Członkiem otwartego funduszu emerytalnego wbrew swej woli można zostać nie tylko w wyniku losowania przeprowadzonego przez ZUS, ale również gdy dojdzie do podziału środków zgromadzonych na rachunku współmałżonka, a osoba uprawniona do otrzymania części środków nie jest członkiem żadnego innego otwartego funduszu emerytalnego. Czy otwieranie przez fundusze emerytalne rachunków na nazwisko osób uprawnionych i przekazywanie na nie części środków zgromadzonych na rachunku współmałżonka jest uzasadnione?

Docelowo Polacy otrzymywać będą emeryturę z dwóch źródeł: zreformowanego funduszu emerytalnego, utworzonego w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (popularnie I filar), oraz prywatnych zakładów ubezpieczeń emerytalnych, które wypłacać będą emerytury ze środków zgromadzonych przez lata w otwartych funduszach emerytalnych (ofe).

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. nr 193, poz. 934, z późń. zm.; dalej - ustawa) członkiem funduszu jest osoba fizyczna, która zawarła umowę z funduszem lub na której nazwisko, w sytuacjach określonych w ustawie, został otwarty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2073

Spis treści

Fotoreportaż

Regiony Polski - Opolskie

Zamów abonament