Życiorys wpisany w teatr
Tymon Terlecki 1905-2000
Życiorys wpisany w teatr
FOT. Z ARCHIWUM JERZEGO TIMOSZEWICZA
JANUSZ R. KOWALCZYK
Profesor Tymon Terlecki - wybitny eseista, historyk literatury, krytyk, teatrolog, tłumacz, filozof - zmarł 6 listopada w Oksfordzie w wieku 95 lat. Jego dorobek, który w istotny sposób zaważył na rozwoju kultury i sztuki, znany jest w Polsce w stopniu dalece niepełnym. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy najistotniejsza wydaje się być nieobecność Tymona Terleckiego w kraju, a zwłaszcza jego czynny udział w powojennym życiu emigracji polskiej w Londynie. Stąd też do przełomu 1989 r. jego dzieło przebijało się na nasz rynek kulturalny w sposób wyrywkowy i nieadekwatny do swej rangi.
Tymon Terlecki był wybornym stylistą. Pod jego piórem każda z opisywanych postaci stawała się pełnokrwistym człowiekiem - w całej jego wielkości, jak i typowo ludzkich słabostkach. Znakomicie tę cechę Terleckiego wydobył Jerzy Stempowski w eseju "Książki, ludzie, kulisy" ("Polska krytyka literacka", t. II, Warszawa 1988), wysoko go oceniając jako twórcę portretów lwowskich artystów i krytyków, w których "przejawia się geniusz konstrukcyjny autora, budującego swe postacie, jak dramaturg, ze sprzeczności i kontrastów".
Oddajmy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta