Dwudziestolecie
Dwudziestolecie
Rynek w Ostrowie Wielkopolskim. Lata międzywojenne
FOT. (C) ADM
JADWIGA ŻYLIŃSKA
... jak ich zapamiętałam, ludzi z mojego rodzinnego miasta.
Gdy Ojciec, jeszcze w mundurze, w randze majora, został przeniesiony do Ostrowa Wielkopolskiego, zamieszkaliśmy w tym mieście i przez osiem lat chodziłam tam do gimnazjum żeńskiego (starego typu) i zdałam maturę.
W ciągu tych lat poznawałam topografię miasteczka (wtedy miało trzydzieści tysięcy mieszkańców, teraz jest ich osiemdziesiąt i dorobiło się własnego muzeum i wydawnictwa) i ludzi tam zamieszkałych.
Mieszkaliśmy w domu z wieżyczką przy ulicy Wrocławskiej 18, gdzie zajmowaliśmy całe pierwsze piętro, złożone z dwóch połączonych mieszkań i składające się z dziesięciu pokojów i dwóch kuchni, z dwoma wejściami kuchennymi i jednym od frontu.
Najwięcej uroku miał salon Mamy, gdzie stało pianino. Wychowałam się w żywiole muzyki: Mozart, Beethoven, Brahms, Bach, Schubert, Chopin, należeli do stałego repertuaru Mamy, która z wykształcenia była pianistką.
Ulica Wrocławska stanowiła moją codzienną trasę do szkoły, lub w przeciwnym kierunku na Rynek.
Od Rynku rozchodziły się ulice: Wrocławska, Sądowa, Kościelna i Raszkowska. Przy końcu Raszkowskiej stała strzelnica i budynek, zwany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta