Budowanie demokracji na skróty
Budowanie demokracji na skróty
RYS. DARIUSZ PIETRZAK
KLAUS BACHMANN
"Łatwo dostrzec, iż państwo polskie ulega przyspieszonemu procesowi degradacji. Jeżeli trend ten utrzyma się, to w niedalekiej przyszłości czeka nas głęboki kryzys społeczno-polityczny. Jego objawy są widoczne. Jedną z pierwszych zmian, jakie powinno się przeprowadzić, jest zmiana ordynacji wyborczej" - uważa prof. Antoni Kamiński ("Rz" 27.10.2000). Nie jestem przekonany, że państwo polskie się degraduje, ale jestem gotów przyznać, że prof. Kamiński, jako wybitny badacz korupcji, ma w tej mierze lepsze rozeznanie niż ja. Wątpię jednak, czy jego recepta na grożący kryzys jest skuteczna.
Ordynacja proporcjonalna, owszem, może sprzyjać korupcji, brakowi odpowiedzialności klasy politycznej i "pasożytniczemu układowi interesów". Szkopuł w tym, że po pierwsze - ordynacja większościowa też może temu wszystkiemu sprzyjać, a po drugie - ma jeszcze więcej wad. W warunkach polskich może przynieść efekty dokładnie odwrotne od oczekiwanych.
Ma rację prof. Kamiński, że ordynacja proporcjonalna sprzyja budowaniu programu (i dodajmy - tworzeniu się kadry) od góry, a ordynacja większościowa od dołu. Sam jednak zaprzecza, że programy mają wielkie znaczenie. Lokalne programy i lokalne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta