Lady Ryder of Warsaw
- Sue Ryder (1923 - 2000)
- Krzysztof Litwin (1935 - 2000) Sue Ryder (1923 - 2000)
Lady Ryder of Warsaw
FOT. ANDRZEJ RYBCZYŃSKI/PAP
Pod koniec roku 1945 udało mi się dotrzeć do Londynu, spotkać się z Eileen, moją irlandzką żoną, która przeżyła dziesięć lat w Polsce, w tym całą niemiecką okupację i Powstanie Warszawskie. Wydostała się z sowieckiej już Polski i także dotarła do Wielkiej Brytanii.
Eileen była już wciągnięta w powojenne, polsko-brytyjskie sprawy, ja dopiero zacząłem stawiać tutaj pierwsze kroki.
Któregoś dnia Eileen przedstawiła mnie młodej, drobnej, szczupłej dziewczynie o ujmującym uśmiechu i ufnym spojrzeniu. Z rozmowy wynikało, że jest Angielką, nazywa się Sue Ryder i właśnie skończyła służbę w tajnej w czasie wojny, brytyjskiej organizacji Special Operations Executive (SOE). Jej zadaniem były zrzuty sabotażystów i ekwipunku do okupowanych przez Niemców krajów.
W czasie tej służby Sue, przydzielona do polskiej sekcji SOE, poznała polskich skoczków - a była to ochotnicza elita naszej armii - i zainteresowała się ich krajem, który właśnie znalazł się w sowieckich rękach. Od Eileen już wiedziała, co to oznaczało, bardzo zainteresowały ją moje oświęcimskie refleksje. Planowała utworzenie charytatywnej fundacji, która niosłaby pomoc ofiarnym aliantom, którzy zostali pozostawieni
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta