Pożegnania z tabu
Pożegnania z tabu
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
WOJCIECH PIĘCIAK
Heinrich August Winkler to jeden z najbardziej znanych niemieckich historyków. Ale w Niemczech historycy nie tylko badają przeszłość, lecz uczestniczą w aktualnych dyskusjach. ,,Kto spotyka Winklera, ten staje naprzeciw zwierzęcia na wskroś politycznego" - pisano o nim. Ewolucja, którą w latach 90. przeszedł Winkler, jest tym ciekawsza, że to jeden z niewielu ludzi lewicy (członek SPD), który dokonał samokrytycznego rozrachunku ze swą formacją sprzed 1989 r., poszukując formuły, która pozwoli godzić lewicową tożsamość z akceptacją dla nowego państwa narodowego oraz z wolnym od ideologicznych tabu spojrzeniem na przeszłość.
1.
Dziś stwierdzenie, że niemiecka lewica zaakceptowała nowe państwo narodowe, brzmi banalnie, zwłaszcza po dwóch latach rządów Schr?dera i udziale Niemiec w wojnie o Kosowo. Inaczej było jednak w roku 1990, gdy kandydat SPD na kanclerza Oskar Lafontaine wątpił w sens zjednoczenia, a G?nter Grass podważał prawo Niemców do jedności, odwołując się do pamięci o zbrodniach właśnie.
W Niemczech wiele działań polityków potrzebuje legitymizacji ze strony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta