Wyścig się nie skończy
Paweł Gepner, menedżer ds. technologii firmy Intel
Wyścig się nie skończy
Rozmawiamy przy okazji premiery nowego procesora Intela - Pentium 4. Czy coraz szybsze pojawianie się wydajniejszych mikroprocesorów oznacza, że prawo Moore'a, mówiące o podwajaniu liczby tranzystorów co półtora roku, przestało już obowiązywać?
PAWEŁ GEPNER: To prawo zostało sformułowane przez współzałożyciela Intela - Gordona Moore'a i określać miało szybkość rozwoju technologii półprzewodników. Jednak zostało obalone już dawno temu - przy okazji premiery Pentium III. Obecnie okres podwajania liczby tranzystorów w mikroprocesorach jest znacznie krótszy, niż przyjęte wcześniej 18 miesięcy. Moim zdaniem wynosi on teraz ok. 12-13 miesięcy.
To przyspieszenie wiąże się z dwoma zjawiskami. Pierwszym jest rozwinięty proces technologiczny - Pentium 4 produkowane jest przy wykorzystaniu rozdzielczości 0,18 mikrona. Przygotowujemy proces technologiczny o rozdzielczości 0,13 mikrona. Z drugiej strony, nowa architektura procesorów wymaga użycia większej liczby tranzystorów.
Jaka jest bariera rozwoju technologicznego mikroprocesorów? Czy jest nią rozdzielczość procesu technologicznego, czy może prędkość zegarów taktujących? Co będzie dalej?
Te dwie rzeczy są ze sobą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta