Wiek kwantów
RYS. MAREK ADAMIK
Słynny fizyk Michał Faraday miał kiedyś okazję pokazać angielskiemu ministrowi skarbu swoje doświadczenia elektromagnetyczne. "Czy to się na coś przyda?" - zapytał sceptycznie minister. "Będzie pan jeszcze ściągał z tego podatki" - powiedział z przekonaniem Faraday
Wiek kwantów
Włodzimierz Zawadzki
Rewolucja kwantów wybuchła w odpowiedzi na zagadki "czystej" fizyki i w swoim pierwszym okresie zajmowała się wyłącznie zagadnieniami podstawowymi.
Po jakimś czasie zaczęła jednak przenikać do zastosowań i teraz wpływa dramatycznie na naszą rzeczywistość. Jeszcze raz okazało się, że granica między tzw. pustą ciekawością a tym, co za jakiś czas sprzedaje się w sklepach, jest łatwo przekraczalna.
Ta przygoda zaczęła się dokładnie sto lat temu. Kiedy 14 grudnia 1900 roku Max Planck wygłasza referat na posiedzeniu Niemieckiego Towarzystwa Fizycznego, nikt zapewne nie zdaje sobie sprawy z rozmiarów nadchodzącego przełomu. Próbując wyjaśnić jak promieniowanie tzw. ciała czarnego zachowuje się, kiedy rośnie jego temperatura, Planck zakłada, że energia promieniowania nie zmienia się w sposób ciągły, jak utrzymywano dotąd, lecz skokowo, jak gdyby składała się z małych ziarenek. Planck określa przy tej okazji najmniejszą możliwą porcję energii.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta