Kazimierz Władysław Kumaniecki
Kazimierz Władysław Kumaniecki
Profesor Władysław Kumaniecki (1889-1941)
W 1922 r. w pracy zbiorowej "O naprawę Rzeczypospolitej" prof. Kumaniecki pisał: "Państwo przed bezrządem, przed utratą organizacji państwowej może ustrzec tylko rząd. (...) Rząd w Polsce nie może być rządem biernym, lecz musi spełniać wciąż swój główny obowiązek: mieć jasny i systematyczny plan i dążyć konsekwentnie do jego urzeczywistnienia przez nadawanie kierunku pracom sejmowym". Najlepiej osiągnąć to można - zdaniem prof. Kumanieckiego - gdy jest to "silny rząd demokratyczny".
Co oznaczało dla uczonego pojecie "silny rząd"? Rząd który rządzi i wprowadza w życie uchwały władzy ustawodawczej, a nie jest jej cieniem; rząd umiejący władzę piastować i wobec tej władzy w granicach prawa nakazywać wszystkim posłuszeństwo; rząd, który ma inicjatywę i wytyczoną zgodnie z potrzebami życia i interesem państwa linię polityczną. A "rząd demokratyczny"? To taki, który jest wykonawcą woli i myśli większości narodu, uwzględniający przy tym interesy i prawa wszystkich grup i warstw, co znajduje wyraz w uchwałach izb prawodawczych, a więc rząd parlamentarny.
Kazimierz Władysław Kumaniecki urodził się 26 czerwca 1880 r. w Radziechowie, pow. Kamionka Strumiłowa w dawnym powiecie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta