Muftiego na bruk
Arbitralna ingerencja w wolności religijne
Muftiego na bruk
Ilekroć w tekstach pojawią się słowa:
- Trybunał, Izba czy Wielka Izba - oznacza to Europejski Trybunał Praw Człowieka,
- Komisja - Europejską Komisję Praw Człowieka (której już nie ma, ale na podstawie jej ocen Trybunał rozpoznaje sprawy wszczęte, kiedy Komisja funkcjonowała),
- konwencja - europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Orzeczenia wydane przez izby (w odróżnieniu od Wielkiej Izby) nie są od razu prawomocne. Sprawy, w których wydały one wyrok, mogą wyjątkowo - na wniosek stron, w drodze tzw. wewnętrznej apelacji na podstawie art. 43 konwencji - trafić w ciągu trzech miesięcy do Wielkiej Izby i ta dopiero ostatecznie rozstrzygnie sprawę.
MAREK ANTONI NOWICKI
Prawo do swobody wyznania obejmuje oczekiwanie, że wspólnota będzie mogła spokojnie działać, wolna od arbitralnych ingerencji państwa.
19 września 1992 r. Krajowa Konferencja Wyznawców Islamu wybrała Fikri Sali Hasana na głównego muftiego muzułmanów bułgarskich wraz z Najwyższą Świętą Radą oraz przyjęła nowy statut. Rządowa Dyrekcja Wyznań Religijnych zarejestrowała statut i władze. Poprzednik Hasana Nedim Gendżew oraz jego zwolennicy uważali jednak, że jest on nadal głównym muftim. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta