Najpiękniejsze zachody słońca
Najpiękniejsze zachody słońca
Nad morzem, w okolicy pola naftowego Cezary Baryka (Mateusz Damięcki) spędzał wiele czasu
Na polu naftowym Baku, najstarszym i największym pod względem wydobycia, rozpocznie się i zakończy filmowa wersja "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego - zdecydował reżyser Filip Bajon. Tu Cezary Baryka (Mateusz Damięcki) spotyka się ze swymi przyjaciółmi, Rosjaninem, Żydem, Azerem i Ormianinem, tu - przy grobie Potockiego, Polaka zasłużonego dla miasta - zobaczy swą pierwszą miłość, Ormiankę Aidę (Asjel Awyłowa). W scenach retrospekcji, pod Belwederem, te sceny staną mu przed oczami.
Pole sprawia imponujące wrażenie - las wież wiertniczych ciągnie się jak okiem sięgnąć wzdłuż Morza Kaspijskiego. Ludzi nie widać, od czasu do czasu po koślawych drogach przejeżdżają samochody. Jeziorka ropy, wody, zardzewiałe, wkopane w ziemię wraki pojazdów, rytmicznie pracujące pompy... Choć wydaje się to niemożliwe, wszystkie one na moment staną, gdy reżyser Filip Bajon zarządzi początek rewolucji. To będzie w 1917 r. Kilkuset robotników porzuci pracę i ruszy do centrum, by dołączyć do rewolucji. Towarzysząc ekipie filmowej zobaczę ich kilka godzin później, jak wymachując czerwonymi sztandarami będą wdzierać się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta