Państwa nie można sprywatyzować
Bankowy Fundusz Gwarancyjny osobą prawa publicznego
Państwa nie można sprywatyzować
RYSZARD TUPIN
Funkcje tradycyjnie należące do państwa lub przypisane mu z mocy postanowień konstytucji nie mogą być dowolnie przesuwane do sfery prawa prywatnego (cywilnego).
W znowelizowanej 17 listopada ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym znalazł się przepis nadający nowe brzmienie art. 44: "Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie jest państwowym funduszem celowym w rozumieniu ustawy z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. nr 155, poz. 1014 z późn. zm.) ani państwową osobą prawną".
Zmiana polega na dodaniu wyrazów "ani państwową osobą prawną".
Zakwestionował ją NIK, zwracając się do Senatu o skreślenie tego uzupełnienia, ponieważ eliminowałoby ono kontrolę Izby i Sejmu nad gospodarowaniem środkami Funduszu pochodzącymi ze źródeł publicznych ("Rz" z 21 listopada). Projekt ustawy był opracowany w BFG, zaakceptowany przez rząd, a następnie rozpatrywany w trybie przyspieszonym w Komisji Prawa Europejskiego.
Czymże więc jest BFG? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zacząć od analizy przepisów ustawy z 14 grudnia 1994 r. o BFG (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 9, poz. 131). Wyodrębnia ona majątek BFG ze skarbu państwa (art. 45), wyposaża go w osobowość prawną niezbędną do zarządzania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta