Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Póki mur jeszcze stoi

02 czerwca 2001 | Plus Minus | BM

GETTO WARSZAWSKIE Ostatnie zachowane ślady

Póki mur jeszcze stoi

BARTOSZ MARZEC

Muru pozostało niewiele: jedenaście metrów między Sienną 53 i 55, siedemnaście - między Sienną 59 i Złotą 64, fundament przy dawnym gimnazjum Tomasza Niklewskiego. Tylna ściana domku stróża szkoły także stanowiła granicę. Mur, który dziwnym łamańcem dzielił podwórza okolicznych kamienic, nie jest gruby: zaledwie dwadzieścia siedem centymetrów. Mosiężna tabliczka informuje, że dwie cegły przewieziono stąd do Muzeum Pamięci w Waszyngtonie.

Jednym z ostatnich, zachowanych prawie bez zmian, śladów warszawskiego getta od przeszło dwudziestu lat opiekuje się Mieczysław Jędruszczak. Przez ten czas wielokrotnie zwracał się do różnych instytucji publicznych o pomoc przy porządkowaniu i zabezpieczeniu terenu przed dewastacją. Pierwszym urzędnikiem, który nie poprzestał na obietnicach, jest prezydent Warszawy Paweł Piskorski. Za jego kadencji przy Siennej 55 zawieszono dwie plansze z pleksiglasu i ogrodzono płotkiem trawniki w podwórku.

W "Kronice Enklawy", księdze pamięci prowadzonej przez Jędruszczaka, wpisali się goszczący w Warszawie prezydent Izraela Chaim Herzog i premier Benjamin Netanjahu. "Największemu żydowskiemu gojowi" za wytrwałość i odwagę podziękował Reuven Zygielbojm. Jego brat Szmul Artur...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2331

Spis treści
Zamów abonament