Pomnik ze słów
Spierając się w polu wytyczonym przez dobry obyczaj i reguły warsztatu historyka współdziałamy i służymy prawdzie. A służąc prawdzie służymy też Polsce.
Pomnik ze słów (2)
"Rz" o Jedwabnem - www.rp.pl/jedwabne/
Jest to druga i ostatnia część tekstu Dariusza Stoli. Wczoraj opublikowaliśmy pierwszą część artykułu .
DARIUSZ STOLA
Rozważając kwestie przywództwa i organizacji mordu w Jedwabnem, nieuchronnie dochodzimy do pytań o rolę Niemców. Niemcy bowiem występują w Jedwabnem nie tylko jako członkowie pewnej grupy etnicznej, ale też w specyficznych rolach, a role te są ważne nie tylko w "wyższym historyczno-metafizycznym sensie", ale też w sensie jak najbardziej praktycznym.
Niestety, o ich konkretnych działaniach 10 lipca świadkowie polscy i żydowscy mówią stosunkowo niewiele. Nie wiemy nawet z pewnością, ilu ich było; w relacjach pojawiają się przeważnie jako pozbawione imion i twarzy postaci w mundurach. Relacje mówią o ich naradzie z zarządem miasta, o udziale w mobilizacji mężczyzn Polaków do pilnowania żydów (w tym przy zastosowaniu przemocy i "groźby z bronią w ręku"), o udziale w spędzaniu żydów na rynek, biciu i gnaniu do stodoły oraz o fotografowaniu (lub filmowaniu) zajść.
Ponadto, pewne cechy wydarzeń pozwalają domyślać się ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta