Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pomnik ze słów

02 czerwca 2001 | Publicystyka, Opinie | DS

Jedwabne

Spierając się w polu wytyczonym przez dobry obyczaj i reguły warsztatu historyka współdziałamy i służymy prawdzie. A służąc prawdzie służymy też Polsce.

Pomnik ze słów (2)

"Rz" o Jedwabnem - www.rp.pl/jedwabne/

Jest to druga i ostatnia część tekstu Dariusza Stoli. Wczoraj opublikowaliśmy pierwszą część artykułu .

DARIUSZ STOLA

Rozważając kwestie przywództwa i organizacji mordu w Jedwabnem, nieuchronnie dochodzimy do pytań o rolę Niemców. Niemcy bowiem występują w Jedwabnem nie tylko jako członkowie pewnej grupy etnicznej, ale też w specyficznych rolach, a role te są ważne nie tylko w "wyższym historyczno-metafizycznym sensie", ale też w sensie jak najbardziej praktycznym.

Niestety, o ich konkretnych działaniach 10 lipca świadkowie polscy i żydowscy mówią stosunkowo niewiele. Nie wiemy nawet z pewnością, ilu ich było; w relacjach pojawiają się przeważnie jako pozbawione imion i twarzy postaci w mundurach. Relacje mówią o ich naradzie z zarządem miasta, o udziale w mobilizacji mężczyzn Polaków do pilnowania żydów (w tym przy zastosowaniu przemocy i "groźby z bronią w ręku"), o udziale w spędzaniu żydów na rynek, biciu i gnaniu do stodoły oraz o fotografowaniu (lub filmowaniu) zajść.

Ponadto, pewne cechy wydarzeń pozwalają domyślać się ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2331

Spis treści
Zamów abonament