Trudne negocjacje z Brukselą w sprawie pracy i ziemi
Tylko Polska odrzuca warunki Unii
- Opinie
- Komentarz: Przedwyborcza niemoc
Polska nie zgadza się na zaproponowane przez UE siedmioletnie okresy przejściowe w sprawie zakupu ziemi przez cudzoziemców i podejmowania pracy na zachodzie. Natomiast negocjatorzy Czech i Węgier przyjęli wczoraj w Brukseli propozycję "15".
- Jako duże państwo o dużej ilości problemów nie możemy iść na ustępstwa tam, gdzie mogą inni. Dlatego bardziej zdecydowanie stawiamy niektóre sprawy - powiedział główny negocjator Jan Kułakowski. Powtórzył przedstawicielom Unii, że Polska nadal uważa, iż restrykcje w dostępie do rynku pracy są nieuzasadnione. Jego zdaniem, stanowisko UE zawiera mimo to "pewne pozytywne elementy", a przede wszystkim możliwość elastycznego skrócenia okresu obowiązywania restrykcji w poszczególnych państwach UE.
Zaczekamy do jesieni
W przyszłym tygodniu rząd rozpocznie konsultacje z partiami opozycyjnymi, organizacjami społecznymi i prezydentem, jakiej odpowiedzi udzielić Unii. Identycznie rząd postąpi także w sprawie proponowanego przez "15" okresu przejściowego na sprzedaż ziemi.
Gdy dwa lata temu opracowywano polskie stanowiska negocjacyjne o swobodnym przepływie osób i kapitału nie konsultowano tego z opozycją.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta