Roszczenia czy (u)rojenia
Roszczenia czy (u)rojenia
BOLESŁAW BANASZKIEWICZ
Pogląd, że Niemcy mają tytuł do wystawienia Polsce rachunku za przesunięcie obu jej granic w kierunku zachodnim i za związany z tym "transfer ludności", nie jest szczególnie oryginalny, i naiwnością byłoby oczekiwać, że w pluralistycznym społeczeństwie naszego zachodniego sąsiada całkowicie wyparuje po upadku muru i ostatecznym uznaniu polskiej granicy zachodniej. Spektakularnym przejawem współczesnej wersji tego "rewizjonizmu" jest kierowanie przez niektórych przymusowo wysiedlonych (Vertriebene) bądź ich spadkobierców do różnych urzędów i sądów - także polskich - żądań restytucji mienia lub zapłaty odszkodowania albo potwierdzenia ważności dawnych tytułów własności.
Polski interes narodowy nie pozwala na całkowite lekceważenie tego zjawiska, ale rozsądek nakazuje znać proporcje oraz stosować właściwą skalę znaczenia i powagi różnych wypowiedzi i akcji. A co najważniejsze - starannie oddzielać prywatne lewitacje (nawet jeśli wykonują je funkcjonariusze Związku Wypędzonych, rozpaczliwie walczący o rację swojego politycznego bytu) od oficjalnego stanowiska RFN, które jest zdeterminowane wiążącymi Niemcy traktatami i racjonalnym rozumieniem ich roli w jednoczącej się Europie. Wobec desperackich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta