Aleksander Fredro idzie do teatru
Aleksander Fredro idzie do teatru
Janusz R. Kowalczyk
Dzieło życia - tak zwykło się określać takie książki, jak 570-stronicowy tom "Aleksander Fredro. Drogi życia", efekt kilku dziesięcioleci pracy badawczej prof. Barbary Lasockiej. Oby tylko ciężar gatunkowy tego terminu nie odstraszył potencjalnych czytelników, gdyż opowieść o autorze "Zemsty" i barwnej epoce, w której przeszło mu żyć, czyta się wyśmienicie - w lekkości pióra autorka okazała się godna bohatera swej książki. Trudno przecenić tę pracę.
Kawaleryjskie uciechy
Z każdej strony tekstu - napisanego z nerwem, nie wolnego od akcentów humorystycznych - wyziera ogrom mrówczej pracy naukowca, spędzającego wiele czasu na bibliotecznych kwerendach i penetracjach archiwów. Notabene w dużej mierze ukraińskich, nie tak chętnie znowu otwierających się przed laty dla przybysza z Polski, jakby to mogło mieć miejsce dziś. Czytelnik delektuje się więc lekturą, w której realia epoki zarysowane zostały z rzadką dbałością o szczegół.
Autorka ustaliła dokładne kalendarium życia Fredry, skupiając się, co oczywiste, na znaczących wydarzeniach. Znajdziemy więc nie tylko opis szlaków bitewnych przyszłego komediopisarza u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta