Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podejrzliwi wobec Unii

06 lipca 2002 | Plus Minus | GT

EUROPA NOWE SIŁY U WŁADZY

Podejrzliwi wobec Unii

W miarę jak polityczne wahadło w Europie wychyla się na prawo, ci, których do tej pory lekceważono, zaczynają odgrywać znaczącą rolę. Po Holandii i Francji może przyjść kolej na Niemcy (kandydata centroprawicy, premiera Bawarii Edmunda Stoibera, typuje się dziś na faworyta w jesiennych wyborach). W Hiszpanii, Austrii, we Włoszech, w Danii i Portugalii już rządzi centroprawica. Za tą zmianą kryje się coś więcej niż powrót do władzy tradycyjnych partii konserwatywnych i zwrot ku polityce ograniczania roli rządów oraz większych względów dla kapitału. Wyraźnie kluje się coś nowego.

Tym nowym zjawiskiem jest poparcie populistycznych lub nacjonalistycznych partii dla wielu rządów centroprawicowych. We Włoszech, w Holandii, Austrii i Danii władzę sprawują gabinety koalicyjne lub mniejszościowe, które potrzebują wsparcia prawicowych populistów. We Francji rząd tworzą, co prawda, partie centroprawicowe, lecz prezydent Jacques Chirac zawdzięcza swe zwycięstwo sukcesowi skrajnie prawicowego Frontu Narodowego.

W przeszłości do rywalizacji politycznej w Europie stawały partie lewicowe reprezentujące interesy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2663

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament