Sprzedaż nieopodatkowana nie daje prawa odliczenia; Wyrok Sądu Najwyższego; Musi być używany minimum pół roku
- Po dyżurze naszego eksperta - Sprzedaż nieopodatkowana nie daje prawa do odliczenia
- Zwolnienie od VAT - Musi być używany minimum pół roku
- WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO
Po dyżurze naszego eksperta
Sprzedaż nieopodatkowana nie daje prawa do odliczenia
Dyżur naszego eksperta dotyczący VAT dowiódł niezbicie, że najgorsze dla podatników jest niezdecydowanie prawodawcy. Bo jak inaczej rozumieć zamieszanie wynikłe z kilkakrotnych zmian tego samego artykułu - 20 ust. 1 ustawy o VAT?
Przypomnijmy: 1 stycznia 2001 r. wszedł w życie zmieniony art. 20 ust. 1. Wprowadził on konieczność przyporządkowania kwot podatku naliczonego trzem rodzajom sprzedaży: opodatkowanej, zwolnionej z podatku i niepodlegającej opodatkowaniu, których w tym samym miesiącu dokonuje podatnik. Można przypuszczać, że miało to być tylko doprecyzowanie przepisu, który wcześniej nie wymieniał "sprzedaży niepodlegającej opodatkowaniu" i dlatego był powodem sprzecznych opinii, a w konsekwencji - niejednolitego orzecznictwa.
Powstał jednak jeszcze większy zamęt. Jedni twierdzili, że zmiana była tylko uściślająca, inni - że merytoryczna, bo rozszerzała przypadki, w których podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku. Chodziło o takie czynności niepodlegające opodatkowaniu, jak sprzedaż praw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta