Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawie bez efektów ekonomicznych

14 sierpnia 2002 | Ekonomia | BC

NIK Krytyczna ocena skutków kolejnych reform górnictwa

  • Opinie Prawie bez efektów ekonomicznych

    BARBARA CIESZEWSKA

    Efekty ekonomiczne wszystkich dotychczasowych reform w górnictwie rozminęły się z programami - stwierdziła we wstępnym raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

    Z raportu wynika, że od 1990 r. państwo wydało na górnictwo ponad 34 mld zł (w cenach z roku 2001), z czego ogromną większość, 76 proc., stanowiły dotacje państwa (z danych, do jakich "Rz" dotarła wcześniej i które zostaną opublikowane w październiku, wynika, że suma ta przekracza 40,2 mld zł). Niepowodzenia w reformowaniu branży wynikały, zdaniem NIK, z braku spójnej, długookresowej polityki państwa, silnych nacisków branżowego lobby, a także związkowców.

    W czasie gdy górnictwo było w zapaści, obie te grupy walczyły głównie o swoje przywileje. NIK znajduje pozytywne elementy w ostatniej reformie, rozpoczętej w 1998 roku, jednak głównie w sferze ograniczania zdolności produkcyjnych i redukcji zatrudnienia.

    Mimo tak ogromnych kwot i kolejnych programów reform górnictwo nadal generuje straty, a jego obecne zadłużenie sięga astronomicznej kwoty 21 mld zł, czyli niemal jednej siódmej wpływów do budżetu państwa.

    Wstępny raport z oceną kolejnych reform

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2697

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament