Nie dać się zabić
- Prof. dr hab. Andrzej Siemaszko , dyrektor Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości
- Młodszy inspektor Jan Świerczewski , kierownik Zakładu Kryminologii
- KOMENTARZ: Nad mapą przestępczości Nie dać się zabić
HARALD KITTEL ANDRZEJ STANKIEWICZ
Największe zagrożenie zabójstwami jest na Podlasiu, a gwałtami na Warmii i Mazurach. Mieszkając w Zachodniopomorskiem lub odwiedzając je, jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież z włamaniem, a największe prawdopodobieństwo utraty samochodu jest w Warszawie. Również w stolicy możemy najłatwiej paść ofiarą rozboju. W policyjnych statystykach najlepiej wypada Podkarpacie.
"Rzeczpospolita" dotarła do policyjnej statystyki przestępczości w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku. W tym czasie popełniono w Polsce ponad 600 tys. przestępstw kryminalnych. To znaczy, że na 100 tysięcy mieszkańców przypada ich ponad 1,5 tys. W skali kraju przestępczość - przynajmniej statystycznie - maleje. Mniej jest zabójstw i prób popełnienia morderstwa - rok temu było ich 751, teraz - 653 (o 13 proc.). Nieco mniej wyraźnie spadła liczba gwałtów i usiłowań gwałtów - z 1236 do 1193 (o 3,5 proc.). Kradzieże samochodów spadły o 12 proc. - było ich do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta