Eurocywilny i eurokarny
Eurocywilny i eurokarny
RYS. JACEK FRANKOWSKI
MARIUSZ MUSZYŃSKI
Polska, aspirując do członkostwa w Unii, powinna nie tylko uważnie obserwować integrowanie wymiaru sprawiedliwości, ale i przygotowywać własne projekty norm prawnych.
Ideę wyjścia poza aspekty gospodarcze i rozszerzenia integracji europejskiej także na obszar wymiaru sprawiedliwości sfinalizował traktat o Unii Europejskiej (Maastricht, 1992 r.). Jednak realne fundamenty współpracy państw członkowskich na tym polu stworzył dopiero traktat amsterdamski (1997 r.). Zgodnie z założeniami w ciągu pięciu lat od jego wejścia w życie Unia miała stać się "obszarem wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości".
W ramach programu "Europa obywateli" (po specjalnym szczycie Rady Europejskiej w Tampere z 15-16 października 1999 r.) 2001 r. stał pod znakiem europeizacji krajowych wymiarów sprawiedliwości. Właśnie wówczas sfinalizowano wiele rozwiązań proceduralnych dotyczących prawa cywilnego, podjęto prace nad ujednolicaniem prawa karnego, pogłębiono współpracę organów ścigania, wzmocniono kompetencje Europolu, czy w końcu utworzono Europejską Akademię Policyjną.
Oto ważniejsze akty i działania Unii w latach 2001-2002 w obszarze: wymiar sprawiedliwości.
Sprawy cywilne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta