Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Człowiek naszego Boga

14 sierpnia 2002 | Papież w Polsce | EK
źródło: Nieznane

Rozmowa z kardynałem Franciszkiem Macharskim, metropolitą krakowskim

Człowiek naszego Boga

Eminencjo, każdą pielgrzymkę do Polski Jan Paweł II kończył w swoim, jak mówi, Krakowie. Tegoroczna pielgrzymka jest inna, bo ograniczona wyłącznie do miejsc najbliższych papieżowi. Proszę powiedzieć, czym jest dla Ojca Świętego powrót do nich, do miejsc, które go ukształtowały, które zabrał w pamięci ze sobą?

Nie sądzę, by ta pielgrzymka bardzo różniła się od pierwszej ani od następnych. Kiedy papież miał przyjechać pierwszy raz, w 1979 roku, nie całkiem na serio brano jego deklarację, że chce przyjechać do świętego Stanisława, na jego święto - 8 maja. Papież od początku, podczas każdej pielgrzymki mówił: przyjechałem do świętego Stanisława. To nie była podróż sentymentalna, jak by się wydawało. To była podróż do źródła, z którego czerpał. Tak jak w Ewangelii, Pan Jezus szedł do Jerozolimy, Jan Paweł II busolę nieustannie ma nastawioną na ten kierunek - świętego Stanisława.

Co jest w tym źródle, do którego powraca?

Moc bierzmowania - świadectwo, apostolstwo, wiązanie ziemi z niebem. W bierzmowaniu łaska przyjęta w chrzcie otrzymuje dojrzałość, ukierunkowanie i siłę życia chrześcijańskiego.

Czynników, które w Krakowie ukształtowały Karola...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2697

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament