W krainie zapomnienia
W krainie zapomnienia
RYS. PAWEŁ GAŁKA
PAWEŁ PALIWODA
Powierzchowne widzenie dziejów i dezynwoltura w ich opisie sprzyjają rozwojowi historycznej amnezji. Aby zniechęcić do przeszłości, nie trzeba dziś straszyć Polaków zaplutymi karłami reakcji. Wystarczy demistyfikacja heroizmu. Właśnie to przydarzyło się publicyście "Gazety Wyborczej", tępiącemu "cholerny mit" Powstania Warszawskiego.
W tekście "Mój mit" ("Gazeta Wyborcza", 3 - 4 sierpnia br.) Jarosław Kurski pisze: "Szerzący się w naszym domu kult powstania zdusił w zarodku naturalną dzieciom racjonalność i położył podwaliny pod szkodliwą polonocentryczną i romantyczną szkołę politycznego myślenia, która charakteryzuje się tym, że w procesie myślenia mózg nie bierze udziału". Młodzieńczy - tajemniczy i cześć budzący - wizerunek powstania zastąpiło u dojrzałego autora spojrzenie krytyczne. Kojarzy mu się teraz ono albo z wojennym koszmarem - mama autora jako sanitariuszka "głównie odganiała muchy z ropiejących powstańczych ran" - albo turpistycznym szyderstwem losu.
Jako człowiek dojrzały Kurski potępia "mit Powstania Warszawskiego". Stawia sprawę otwarcie: "Mit...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta