Venture capital
Venture capital
- Projekty z szansą
- Zalety i wady
Projekty z szansą
Od pewnego czasu zajmujemy się na łamach Akademii problematyką venture capital.
Przedstawiciele funduszy ujawniają, że w praktyce tylko kilka procent projektów, z którymi się zapoznają, zostaje wybranych do finansowania. Warto zatem zastanowić się, dlaczego tak jest, jakie projekty mają szansę wzbudzić ich zainteresowanie, a także jak projekt powinien zostać przygotowany i zaprezentowany, by został przez fundusz uznany za atrakcyjną inwestycję.
Na pewno pierwszym etapem jest przygotowanie profesjonalnego biznesplanu. Myślenie w kategoriach biznesplanu pozwoli też osobie związanej emocjonalnie ze swoim projektem spojrzeć na niego chłodniej, nieco z boku - tak jak będą na niego patrzeć przedstawiciele funduszy VC. Należy skoncentrować się w nim na tych cechach przedsięwzięcia, które są ważne z ich punktu widzenia.
Do takich cech należy z pewnością innowacyjność. Bez wyraźnego wskazania punktów, w których przedsięwzięcie będzie się wyróżniało na tle konkurencji, trudno spodziewać się sukcesu. Jest to cecha odróżniająca fundusze VC od banków, które najczęściej są instytucjami bardziej konserwatywnymi, ostrożnie podchodzącymi do nowości.
Kwestią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta