Krótka choroba i urlop na żądanie
Zmiany prawa pracy od 1 stycznia 2003 r.
Krótka choroba i urlop na żądanie
- W Dzienniku Ustaw z 2002 r. nr 214 ukazały się następujące rozporządzenia ministra pracy do kodeksu pracy
W 2003 r. pracodawcy zapłacą pracownikowi mniej za chorobę, urlopy wypoczynkowe, nadgodziny, a niektórzy uwolnią się od obowiązku tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Natomiast pracownicy będą mogli 4 dni w roku pójść na urlop na żądanie, nie pytając szefa o zgodę.
To tylko niektóre zmiany prawa pracy przewidziane przez nowelę z 26 lipca tego roku. Ich wejście w życie 1 stycznia 2003 r. to kolejny etap wdrażania tej nowelizacji. Wcześniejsze zaczęły obowiązywać 29 listopada, a następne wejdą w życie 1 lipca 2003 r. Dziś skupiamy się na tych obowiązujących już od noworocznej środy.
Mniej za chorobę
Od nowego roku pracownik dostanie od pracodawcy mniej pieniędzy za chorobę - tylko za 33 dni w roku. Od 34 dnia ZUS wypłaci zasiłek chorobowy. To o dwa dni mniej niż do tej pory; do końca tego roku pracodawca finansuje bowiem 35 dni absencji chorobowej, a zasiłek przysługuje od 36 dnia.
To nie wszystko. Od 2003 r. pierwszy dzień krótkiej choroby, trwającej do 6 dni włącznie, będzie nieodpłatny. Natomiast podczas zwolnienia co najmniej 7-dniowego należy się wynagrodzenie za wszystkie dni
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta