Wiara w resocjalizację przestępców
Wiara w resocjalizację przestępców
RYS. JACEK FRANKOWSKI
WŁADYSŁAW MĄCIOR
W nauce prawa karnego rozróżnia się sprawiedliwościową i prewencyjną racjonalizację kary. Rozważania na ten temat dotyczą sensu i racji bytu kary jako reakcji na popełnione przestępstwo.
U podstaw racjonalizacji sprawiedliwościowej legła idea wyrównania zła, którym jest popełnione przestępstwo. W pierwotnym prawie karnym wyrazem tej idei była czysto odwetowa zasada talionu, czyli oko za oko, ząb za ząb.
W nowożytnym prawie karnym idea wyrównania zła stanowi postulat wymiaru kary sprawiedliwej, czyli dostosowanej do stopnia winy sprawcy. Znaczy to, że między stopniem winy a wielkością kary powinna zachodzić współmierność. Ta współmierność ma charakter względny, gdyż określenie stopnia winy to kwestia oceny, a nie pomiaru.
Racjonalizacja prewencyjna opiera się na założeniu, że przestępców należy karać nie tyle w imię sprawiedliwości, ile po to, aby zapobiegać popełnianiu przestępstw w przyszłości. Jasne jest, że przy nastawionym na prewencję wymiarze kary stopień winy nie może odgrywać decydującej roli.
Zapobiegawcze oddziaływanie kary możliwe jest w dwóch kierunkach: w stosunku do skazanego oraz w stosunku do społeczeństwa, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta