Marsylianka całej ludzkości
Marsylianka całej ludzkości
Partytura IX Symfonii
JACEK MARCZYŃSKI
Z wielkiego dzieła wybrano krótki fragment, czyniąc z niego muzyczny symbol zjednoczonej Europy. Los po raz kolejny okazał się złośliwy wobec Beethovena.
W 1972 roku, gdy Rada Europy za swój hymn obrała "Odę do radości" z finału IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, nikt chyba nie przypuszczał, że w trzydzieści lat później idea europejskiej wspólnoty nabierze tak konkretnych treści. Zburzono mury dzielące kraje, obalono totalitarną tyranię, a hasło Schillerowskiej ody, wieszczące, iż "wszyscy ludzie będą braćmi", nabiera realnego znaczenia. Hymn z tekstem Friedricha Schillera, wykrojony z dzieła Beethovena, rzeczywiście łączy cały kontynent i zapewne towarzyszyć nam będzie coraz częściej. W tej sytuacji pytanie, czy jest to zgodne z intencjami kompozytora, wydaje się być po prostu nie na miejscu.
Atrakcyjna dla każdego
Świat zresztą rzadko liczył się ze zdaniem twórców, a po ich śmierci największe dzieła uznawał za zbiorową własność. Los IX Symfonii Beethovena w pełni to potwierdza. Przecież niemal w tym samym czasie, gdy muzycznego wyboru dokonała Rada Europy, oparty na systemie apartheidu reżim białej mniejszości w Rodezji podjął podobną decyzję. Zerwawszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta