Ci wspaniali rdzenni Europejczycy
Ci wspaniali rdzenni Europejczycy
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
MAREK A. CICHOCKI
Dobre kilka lat temu Tony Judt w swoim głośnym eseju o Europie "Wielkie złudzenie?" napisał, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej muszą pogodzić się z tym, że warunki, na których przystąpią do Unii Europejskiej, zostaną podyktowane przez państwa członkowskie, przede wszystkim Francję i Niemcy. To była gorzka wiadomość, ale do pewnego stopnia uprawniona; jeśli bowiem wchodzi się do jakiegoś klubu, trzeba przyjąć warunki określone przez dotychczasowych jego członków.
Dzisiaj grozi nam jednak coś więcej - mimo że będziemy już w klubie, starzy członkowie nadal zechcą zachować w nim uprzywilejowaną pozycję i samodzielnie decydować o przyszłym kształcie Unii Europejskiej.
Tekst niemieckiego filozofa J?rgena Habermasa "Odrodzenie Europy" ("Frankfurter Allgemeine Zeitung" z 31 maja 2003), podpisany wspólnie z innym filozofem - Jacques'em Derridą, jest doskonałą ilustracją nowego zagrożenia. Ten manifest dwóch lewicowych intelektualistów zasługuje na uwagę, gdyż wyraża poglądy sporej części politycznego i intelektualnego establishmentu w Niemczech i we Francji.
Według Habermasa demonstracje przeciwko amerykańskiej polityce w Iraku oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta