Zbliża się matura
GRZEGORZ WÓJTOWICZ
Zbliża się matura
Strefa euro stała się faktem na początku 1999 roku. Objęła 11 krajów Unii Europejskiej, do których po dwóch latach doszła Grecja. Ubiegłoroczna wymiana narodowej gotówki na eurobanknoty i euromonety zakończyła kolejny etap wprowadzenia nowego pieniądza. Euro jest, obok amerykańskiego dolara, walutą ważną, bo powszechnie stosowaną. Jej pozycję wspiera polityka monetarna - wspólna dla dwunastu krajów i dbająca o stabilność pieniądza. Poza strefą euro pozostały trzy kraje Unii Europejskiej: Dania, Szwecja i Wielka Brytania.
Czy euro jest silną walutą? Patrząc na jego relację do waluty amerykańskiej - która sięga historycznie rekordowych poziomów - można nie mieć wątpliwości. Ale fakt, że strefa euro nie jest jednym państwem z jedną polityką finansową, może tworzyć zagrożenia. Szacuje się, że tegoroczny deficyt fiskalny w skali strefy sięgnie 2,5 proc. jej produktu krajowego brutto. Jednak kilka krajów ma problemy z utrzymaniem w ryzach przewagi wydatków nad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta