Historia przemilczana
Do 1989 roku w Polsce ograniczony dostęp do archiwów krajowych i całkiem zamknięty do radzieckich oraz zakaz cenzury uniemożliwiły naukowe, historyczne badanie ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich II RP. Zupełne milczenie na ten temat panowało w środkach masowego przekazu i w nauczaniu szkolnym.
Z naukowej literatury sprzed odzyskania niepodległości ostały się w świetle współczesnych kryteriów dwie prace, najwybitniejszego do dziś badacza stosunków polsko-ukraińskich Ryszarda Torzeckiego "Kwestia ukraińska w polityce III Rzeszy 1933 - 1945" z 1972 roku oraz Antoniego B. Szcześniaka i Wiesława Z. Szoty "Droga do nikąd. Działalność OUN i jej likwidacja w Polsce" z 1973 r., która zyskała rozgłos, gdyż na żądanie Głównego Zarządu Politycznego WP była wycofywana z księgarń. A z literatury...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta