Trzy twarze Józefa Światły
Trzy twarze Józefa Światły
Józef Światło w Nowym Jorku podczas konferencji prasowej, 1954 r.
FOT. (C) FREE
ANDRZEJ PACZKOWSKI
Ucieczka na Zachód Józefa Światły, jednego z najważniejszych ludzi w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, spowodowała w Polsce polityczne trzęsienie ziemi. Kim był i dlaczego uciekł? (Przedstawiamy dokończenie tekstu, którego część pierwszą wydrukowaliśmy w "Plusie Minusie" tydzień temu.)
Motywy - cztery hipotezy
Istnieją cztery hipotezy wyjaśniające motywy ucieczki Światły na Zachód 5 grudnia 1953 r.
Pierwsza: Światło był "agentem wywiadu amerykańskiego" i działając w tym właśnie charakterze "doprowadził w celach prowokacyjnych do nieuzasadnionych oskarżeń i aresztowań upatrzonych przez siebie osób". Jest to cytat z komunikatu PAP, który ukazał się 25 października 1954 r. Dwadzieścia lat później teza ta została wysunięta przez brytyjskiego dziennikarza Stewarta Stevena w książce "Operation Splinter Factor", w której znajduje się opis zwerbowania Światły w 1948 r. (przez Brytyjczyków, którzy przekazali go Amerykanom) oraz treść instrukcji, którą miał otrzymać. Wynika z niej, że cały pomysł ścigania "wrogów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta