Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Własne konto dla każdego

27 grudnia 2003 | Ekonomia | AŚ

Emerytury Unijne przepisy wymagają ujednolicenia, bo ich rozbieżność utrudnia swobodę przepływu pracowników

Własne konto dla każdego

ANNA ŚWIERCZYŃSKA

Podstawą funkcjonowania Unii Europejskiej są cztery zasady: swoboda przepływu kapitału, usług, towarów i osób. Dla przeciętnego obywatela Unii najważniejsza jest ostatnia z tych swobód, bo oznacza, że może on podejmować pracę w każdym z krajów UE. Wolność przepływu osób nie jest jednak pełna. Ograniczenie stwarzają m. in. różnice w przepisach emerytalnych.

Europejskie systemy emerytalne są w większości rozwiązaniami tradycyjnymi, w których pokolenie dzieci zobowiązuje do wypłacania świadczeń emerytalnych pokoleniu rodziców. Między tymi systemami istnieją jednak znaczne różnice, poczynając od tradycji, z której się wywodzą: systemów ubezpieczeniowych i zaopatrzeniowych Bismarcka czy Beveridge'a, a kończąc na warunkach uzyskiwania świadczeń (wysokości składek, sposobach wyliczania świadczeń emerytalnych, dodatkowych uprawnieniach). Aby umożliwić wolny przepływ pracowników, kraje UE próbują od lat skoordynować te zróżnicowane systemy. Ma to na celu przeciwdziałanie dyskryminacji osób podejmujących pracę w różnych krajach. Obowiązujące uregulowania nie zapobiegają jednak niekorzystnym zjawiskom.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3111

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament